&noscript=1 />

Matrace

vrátit se

Matrace do postele

V posteli trávíme průměrně 8 h denně, což je téměř 1/3 našeho života. Správně zvolená matrace je klíčem ke zdravému spánku a regeneraci organismu. Proto je tak důležité, aby vyhovovala našim potřebám. Konec konců je to ona, co rozhoduje o kvalitě našeho odpočinku. Dobrá matrace se dokáže dokonale přizpůsobit anatomii našeho těla, a to vlivem změny teploty a tlaku, který na ni vyvíjíme. Díky těmto vlastnostem usnadňuje relaxaci a uvolnění. Navíc plní velmi důležitou úlohu ochrany páteře a má značný vliv na její dobrý stav.
Matrace musí především vyhovovat našim preferencím a odpovídajícím způsobem se hodit k posteli. Továrna nábytku ELTAP vychází vstříc očekáváním zákazníků a má ve své nabídce různé druhy matrací určených ke spaní.

Druhy matrací ke spaní

  • Bonellové matrace - zpravidla jsou měkké a nemají velkou bodovou elasticitu. Jejich hlavní předností je skutečnost, že nejsou drahé. Tento druh matrace je možné koupit relativně levně.
  • Pěnové matrace - dobře se přizpůsobují anatomické stavbě těla, omezují tlak, díky čemuž může svalstvo odpočívat.
  • Latexové matrace - velmi odolné, kvalitní matrace. Pružnost a pevná konstrukce zaručují vysokou úroveň hygieny spánku.
  • Matrace multipocket - mají zvýšený počet pružin, které zaručují lepší bodovou elasticitu.
  • Taštičkové matrace - jejich konstrukce se skládá z pouzder, ve kterých jsou uloženy pružiny, a z výplně matrace. Čím větší je počet taštiček, tím je matrace kvalitnější.
  • Termoelastické matrace - nejpokročilejší skupina matrací, které se skládají z vrstvy termoelastické pěny, která reaguje na změny teploty našeho těla. Ze zdravotního hlediska se jedná o nejlepší volbu.
  • Povrchové matrace - jedná se o vrchní, krycí vrstvu. V závislosti na druhu výplně mají vhodné vlastnosti a adekvátní úroveň tvrdosti.

 

Jakou matraci zvolit?

Při volbě správné matrace je nutné věnovat pozornost příslušným parametrům. Jednou z podmínek, kterou se řídí mnoho zákazníků, je cena. Pokud nám prostě záleží na levné matraci, je nejlepší volbou bonellová matrace. Pokud si můžeme dovolit kvalitnější matraci, stojí za to investovat do lepšího modelu. Dobrá matrace se musí přizpůsobovat přirozeným křivkám lidského těla, a proto stojí za to zvolit druh matrace s dobrou bodovou elasticitou. Matrace nesmí být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká. Rozlišujeme matrace se 3 nebo 7 zónami tvrdosti. Tyto matrace jsou vhodné pouze pro osoby, jejichž hmotnost přesahuje 70 kg. Dalším, velmi důležitým prvkem jsou rozměry matrace, tedy její délka, šířka a výška. Před zakoupením matrace je nutné přesně změřit rošt, na kterém bude naše matrace ležet. Velmi důležitá je také její výška, protože do značné míry ovlivňuje pohodlí našeho spánku. Matrace mohou být 12-25 cm vysoké. Čím vyšší tím lepší. Posledním parametrem, který je nutné také zohlednit, jsou atesty a certifikáty. Jde o dodatečnou záruku kvality, která je v tomto případě velmi důležitá. Volba matrace je individuální záležitostí. Při nákupu je nutné zohlednit především svou tělesnou stavbu a také svá očekávání a preference.